افسردگی و تغذیه

خوراکی های ضد افسردگی و شادی آور


آیا بین افسردگی و تغذیه رابطه ای وجود دارد؟

زمانی که تغذیه نامناسبی داریم، مغز بدون مواد شیمیایی موجود در یک

رژیم غذایی

متعادل به سختی می​تواند کار خود را انجام دهد. به گفته یک موسسه سلامتی، این مشکل می​تواند آمار اضطراب، افسردگی و بی​قراری را بالا ببرد. میوه​ها و سبزیجات تازه، ماهی، حبوبات و مغزها، ویتامین​ها و املاح مورد نیاز مغز را تامین می​کنند.

افسردگی و تغذیه ,رژیم غذایی,موادغذایی ضدافسردگی

قابل توجه انسان​های امروزی که اغلب خوراکی​های بسته بندی شده را به غذای تازه خانگی ترجیح می​دهند: فرآورده​های غذایی بسته بندی شده که به صورت جعبه و کنسرو عرضه می​شوند خطر ابتلا به افسردگی را بالا می​برند. مطالعات اخیر نشان می​دهد بین این فرآورده​های غذایی و افسردگی ارتباطی وجود دارد.

همچنین لازم به ذکر است که این

غذاها

ی بسته بندی شده سرشار از قند و چربی، علت اصلی ابتلا به چاقی هستند. بنابراین یک بار دیگر به اینجا می رسیم که شما همان چیزی هستید که می خورید!

نخورید و شاد بمانید

    *  الکل و مواد مخدر با ایجاد اختلال در خواب، روحیه و انگیزه شما، افسردگی تان را بدتر می​کنند و تاثیر داروهای ضد افسردگی را کاهش می‌دهند.
    *  از مصرف مواد قندی پرهیز کنید.
    *  نوشیدنی​ها و خوراکی‌های حاوی کافئین موجب تحریک اضطراب شما شده و بر خوابتان تاثیر
    * می​گذارند. قطع مصرف کافئین در بعد از ظهر، روش مفیدی برای خوب خوابیدن است.
    *  از زندگی پشت میزنشینی و بدون تحرک اجتناب کنید چرا که چاقی با افسردگی ارتباط دارد. افسردگی ممکن است در نتیجه تغییرات فیزیولوژیک سیستم ایمنی و تغییرات هورمونی همراه با آن به وجود آید.

رژیم غذایی

و ورزش می​تواند به پیشگیری از

چاق شدن

شما کمک کند.

ویتامین ها و موادغذایی ضدافسردگی را در کدام

غذاها

پیدا کنیم؟

    * آنتی اکسیدان​های لازم: این آنتی اکسیدان​ها آسیبهای ناشی از رادیکال​های آزاد ـ که مغز نسبت به آنها حساس است ـ را کاهش می​دهند. باید

غذاها

یی را مصرف کنید که سرشار از آنتی​اکسیدان باشند.
    * بتاکاروتن: میوه​های سرشار از بتاکاروتن مانند زردآلو، کلم بروکلی، گرمک، هویج، هلو، کدو حلوایی، اسفناج و سیب زمینی شیرین یک

رژیم غذایی

سالم را می​سازند.
    * ویتامین C: میوه​های سرشار از ویتامین C شامل کلم بروکلی، گریپ فروت، کیوی، پرتقال، فلفل، سیب زمینی، توت فرنگی و گوجه فرنگی باید به وعده​های غذایی شما افزوده شوند.
    * ویتامین E: منابع مهم ویتامین E مانند مارگارین، مغزها، بذرها، روغن سبزیجات و سبوس گندم بخش مهمی از

رژیم غذایی

شما را تشکیل می‌دهند.
    * پروتئین​های حیوانی: پروتئین​های حیوانی که در منابع غذایی مانند بوقلمون، ماهی تن و جوجه یافت می​شوند، ترشح تیروزین ـ اسید آمینه​ای که به تقویت دوپامین و نوراپی نفرین  کمک می​کند ـ را در مغز تحریک می​کنند. در نتیجه مغز هوشیار می​ماند و می​توانید بهتر تمرکز کنید.
    * ویتامین B12: این ویتامین در تمامی گوشت​ها و محصولات حیوانی کم چرب مانند ماهی و لبنیات کم چرب یافت می​شود.
    * ویتامین D: کمبود ویتامین D احتمال ابتلا به افسردگی را افزایش می​دهد. کسانی که از ناهنجاری‌های فصلی رنج می​برند باید ویتامین D موجود در

رژیم غذایی

خود را افزایش دهند.
    * منیزیم و سلنیوم: مواد غذایی سرشار از منیزیم و سلنیوم مانند حبوبات، مغزها،

غذاها

ی دریایی مانند صدف​های خوراکی، ساردین و غلاتی همچون برنج قهوه​ای و جو دوسر نقش مهمی را در تنظیم روحیه شما بازی می​کنند.
    * اسیدهای چرب امگا 3: از آنجا که بررسی​های گوناگون ارتباط بین کمبود اسیدهای چرب امگا 3 با افسردگی را نشان داده است، لازم است از مواد غذایی حاوی امگا 3 مانند ماهی کولی، سالمون، ساردین و ماهی تن - که همگی ماهی چرب هستند ـ و مغزها استفاده کنید.
    * اسید آلفا لینولنیک: بذر کتان، روغن کانولا، روغن دانه سویا، گردو و سبزیجات تیره همگی منابع آلفا لینولنیک ـ نوعی اسید چرب امگا 3 ـ هستند.


منبع:برترینها
ویرایش و تلخیص:آکاایران

/ 0 نظر / 57 بازدید